Dieta Dukana

 

Popularność tej diety ostatnimi czasy nieco maleje, pamiętam, że jeszcze jakieś dwa lata temu kogokolwiek bym nie spytała- wszyscy odchudzający się znajomi byli na diecie Dukana. Mój kolega, który schudł bardzo dużo w bardzo krótkim czasie, niestety przypłacił to pobytem w szpitalu. Co raz więcej słyszy się o negatywnych skutkach takiego odchudzania, jednak desperacka chęć szybkiej utraty wagi jest większa niż dbałość o własne zdrowie.

Nie będę się wgłębiać w detale tak jak fazy diety, etapy. Ogólnie rzec biorąc będąc na Dukanie jemy głównie białko, później możemy wprowadzić niewielką ilość węglowodanów w postaci warzyw, po jakimś czasie odrobinę chleba, sera żółtego i dozwolonych owoców.

Dieta z taką ilością białka z całą pewnością odbije się na naszym zdrowiu. Ogólnie zaleca się spożywać do 2 g białka na kilogram masy ciała, a przebiałczenie znacznie obciąża nerki, co może doprowadzić do ich niewydolności. Tak ilość białka również bardzo zakwasza organizm, cierpi wątroba i  mózg, który do prawidłowej pracy potrzebuje przecież glukozy. Białko pełnią funkcję budulcową, nie dostarcza energii, dlatego dieta ta po wyeliminowaniu węgli i tłuszczu bardzo stresuje organizm, nie dostarcza niezbędnych witamin, minerałów, kwasów omega. Organizm stara się wyprodukować niezbędne cukry z białek. Często w początkowym okresie występuje rozdrażnienie, przemęczenie i problemy z koncentracją, w diecie brakuje błonnika, dlatego” osoby dukające” mają problemy z wypróżnianiem się, co może nasilić procesy gnilne niewydalonych resztek w jelitach. Dieta ta poza tym na dłuższą metę może doprowadzić do przewlekłych obrzęków, nadciśnienia tętniczego, uszkodzenia stawów i wiele, wiele innych groźnych skutków może mieć miejsce. Szczególnie ucierpi kobieca gospodarka hormonalna, która potrzebuje odpowiedniej podaży tłuszczy, dieta ta może poskutkować na dłuższą metę zatrzymaniem miesiączkowania.

Efekty na Dukanie są dość szybkie, lepiej jednak mieć na uwadze zdrowie i na diecie zbilansowanej osiągnąć takie same efekty w nieco dłuższym czasie, ale za to trwałe.

 

 

115

 

Autor: Like to be

Udostępnij wpis

Dodaj komentarz

System reklamy Test